

A Grand Theft Auto VI lehet a legújabb alkotói platform
A Rockstar Games a legjobb metaverzum tartalomgyártókkal tárgyal egy új közösségi tér létrehozásáról
2025. február 18.
A Rockstar Games arra készülhet, hogy a Grand Theft Auto VI legyen a következő nagy metaverzum platform — egy olyan virtuális tér, ahol lehetőséget biztosítanak az alkotóknak arra, hogy testreszabják a játék világát és integrálják saját tartalmaikat. Ez hasonló ahhoz, amit más metaverzum-platformok, például a Roblox vagy a Fortnite kínálnak. A cél az, hogy a játék ne csak szórakozási forma legyen, hanem egy olyan közösségi tér is, ahol az alkotók bevételt szerezhetnek saját tartalmaikkal — állítja a Digiday egy nemrég megjelent cikkében, három megbízható informátorra hivatkozva.
Amikor a Rockstar Games idén ősszel kiadja a Grand Theft Auto VI-ot, az amellett, hogy az évtized legnagyobb videójáték megjelenése lesz, egyben annak a kísérletnek is a része, hogy a Grand Theft Auto az egyik legnépszerűbb játéksorozatból valódi alkotói platformmá alakulhasson át.
A Rockstar Games tárgyalásokat folytatott vezető Roblox- és Fortnite-készítőkkel, valamint elkötelezett tartalomkészítőkkel a Grand Theft Auto-ból arról, hogy a játéksorozat új részében egyedi élményeket hozzanak létre — állítja három iparági bennfentes, akik ismerik a megbeszélések tartalmát, de névtelenséget kértek üzleti kapcsolataik védelme érdekében. Ezek az élmények lehetővé tennék a tartalomkészítők számára, hogy módosítsák a játék környezetét és eszközeit, hogy saját szellemi tulajdonukat beépítsék a Grand Theft Auto VI világába.
Bár a Digiday kereste őket, a Rockstar Games képviselői nem válaszoltak a cikk megjelenése előtt feltett kérdésekre, nem kommentálták azt — ennek köszönhetően ez a téma nyitott kérdés marad, és az sem világos, pontosan hogyan profitálnának az alkotók abból, ha szellemi tulajdonukat és közönségüket bevinnék a Grand Theft Auto VI-ba mindamellett, hogy jelenlétük mindenképpen növelné ismertségüket az egyik legnépszerűbb játékplatformon belül.
Más metaverzum platformokon — ahol az alkotókat gyakran UGC (user-generated content) készítőknek nevezik — pénzt kereshetnek a tartalomkészítők például virtuális tárgyak eladásából származó részesedéssel vagy úgynevezett ‘bevételmegosztási programokkal’.
A Grand Theft Auto ökoszisztéma
Egy pillantás a Grand Theft Auto V alkotói ökoszisztémájára betekintést nyújt abba, milyen lehet a Grand Theft Auto VI jövője, mint a legújabb alkotói platform. 14 évvel megjelenése után a Grand Theft Auto V továbbra is a legtöbbet nézett játék a Twitch-en — nagyrészt annak köszönhetően, hogy továbbra is hatalmas aktivitás zajlik a FiveM-ben.
Ez egy olyan népszerű platform, ami lehetővé teszi a játékosok számára multiplayer szerverek üzemeltetését, ahol akár több száz felhasználó játszhat egyszerre. Bár a Rockstar Games 2015-ben betiltotta néhány FiveM-készítő munkáját, 2023-ban megvásárolta cégüket, a Cfx.re-t, ezzel jelezve hallgatólagos támogatását a Roleplay közösség iránt.
“Határozottan hiszem, hogy pontosan ezért vásárolták meg a FiveM-et, hogy létrehozzanak egy metaverzális univerzumot egyedi élményekkel és potenciálisan UGC-tárgyakkal együtt, egy kapcsolódó UGC-alkotói gazdasággal”
“Ez gyakorlatilag elfoglalja az érett közönségnek szánt teret az ökoszisztéma tetején; tökéletes helyet kínál azok számára, akik kinőttek a Roblox-ból és a Minecraft-ból”
A Roblox és Fortnite platformok virtuális világaitól eltérően a FiveM-en üzemeltetett Grand Theft Auto szerverek előfizetési díjat számítanak fel a részvételért. Az alkotók milliókat kerestek azzal, hogy havonta 25 és 100 dollár közötti előfizetési díjat kértek el az egyedi játékon belüli kozmetikai kiegészítőkért és prioritási hozzáférésért a szerverekhez való csatlakozáshoz. A FiveM minden előfizetési bevételből részesedést kapott. Jelenleg az olyan metaverzum platformok, mint a Fortnite és a Roblox, nem rendelkeznek ilyen előfizetési funkcióval.
“Mindig mosolygok egy kicsit, amikor az emberek összehasonlítják a Grand Theft Auto-t a Roblox és a Minecraft világával, mert az élmények teljesen különbözőek”
“Sok mindent, amit a Roblox és a Minecraft világában látsz, úgy tűnik, inkább közvetlen játékélményre terveztek. A Grand Theft Auto-ban a Roleplay alapja mindig is a játékosok közötti interakció volt”
“Ha a Rockstar Games elfogadja a UGC-t (a felhasználók által generált tartalmat), akkor az nemes egyszerűséggel egy ‘gamechanger’ lesz”
“Az alkotók által vezérelt élmények iránti igény már most is hatalmas; ez példátlan lehetőségeket nyithat meg olyan stúdiók számára, mint a miénk. A gazdasági modell bizonyítottan működik, van hozzá a közönség. Mi készen állunk építeni; ez az a pillanat, amire minden GTA-alkotó várt”
— fűzte hozzá.
Mindamellett, hogy a fentieket érdemes fenntartásokkal kezelni, amíg a Rockstar Games vagy az azt fenntartó Take-Two Interactive nem tesz bejelentést ezzel kapcsolatban, a Digiday elmondása szerint a részleteket megosztó informátorok megbízhatóak.
Strauss Zelnick, a Take-Two Interactive elnöke korábban többször is megemlítette, hogy kiemelten támogatják a Roleplay szervereket és annak közönségét — ha pedig kontextusba helyezzük ezt azzal, hogy a Rockstar Games bejelentése szerint az eddigi legnagyobb változások és fejlesztések jelennek majd meg a Grand Theft Auto VI-ban, magabiztosan mondhatjuk, hogy erős valóságalapja lehet ennek az újszerű, úttörő alkotói platformnak.
A cikk a Digiday angol nyelvű publikációja alapján készült — az eredeti verzió megtekinthető ide kattintva.
Kiemelt hírek
Trailer 1