A Rockstar Games wallpaper with the official white logo and a gold robot.

Rockstar Games / Interjú

Bloomberg interjú: Változások a Rockstar Games-nél

A Rockstar Games felhagyott a nyomasztó kultúrájával – interjú több, mint 20 dolgozóval a cégben zajló változásokról és a Grand Theft Auto VI-ról

Bloomberg interjú: Változások a Rockstar Games-nél

A Rockstar Games felhagyott a nyomasztó kultúrájával – interjú több, mint 20 dolgozóval a cégben zajló változásokról és a Grand Theft Auto VI-ról

2022. július 28.

A Rockstar Games-szel kapcsolatos hírek esetében rendkívül megbízhatónak mondható Bloomberg nemrég újabb interjút készített a Rockstar Games-szel, amiből kiderül, hogy a cég nagyon jó irányban változik – az elmúlt négy évben folyamatosan ezen munkálkodtak, mert szeretnének egy kedvesebb, mobilisabb munkáltatóvá válni. Vajon hogyan néz most ki a cég? A bekövetkezett változások hogyan érintik a Grand Theft Auto sorozat következő epizódját? Ezeket és egyéb kérdéseket boncolgat a Bloomberg a legújabb, Rockstar Games-szel készített interjújában, aminek keretében több, mint 20 jelenlegi és korábbi dolgozóval beszélgettek.

Screenshot of an IAA GTA Online character featuring the Criminal Enteprises - Operation Paper Trail.
Screenshot of an IAA GTA Online character featuring the Criminal Enteprises - Operation Paper Trail.

2020 nyarán, amikor egy rendőr megölte George Floyd-ot, a Rockstar Games csendben elkaszált egy, a GTA Online-hoz kiadni készült frissítést.

A Cops ‘n’ Crooks névre hallgató Content Update frissítésben a játékosok eldönthették volna, hogy a jó vagy a rossz oldalra állnak, de az akkori, a gyilkosság következtében a rendőrök elleni erőszakos cselekedetek miatt a Rockstar Games azonnal törölte a projektet. A cégnél több Senior Executive munkatárs elmondása szerint egy ideig próbálták átdolgozni a frissítést és más hangvételt adni neki, de nem sok sikerrel. A fejlesztésben részt vevő kollégák szerint a cégnek továbbra sem szerepel a tervei között, hogy mégis kiadják az elkaszált frissítést.

Ez volt az egyik, a politika számára előnyös lépés a Rockstar Games-nél az elmúlt években. A cég eltávolított számos, a transzneműeket érintő viccet a Grand Theft Auto V-ből és megpróbálta kerülni a gender kérdéseket is. A Grand Theft Auto sorozat következő részében, a történelemben először a játékosok kapni fognak egy irányítható női főhőst is a cégnél dolgozó megbízható források szerint. A latin nő a pár egyik tagja lesz, akik végigvezetik a történetszálat, amit egyébként Bonnie és Clyde bankrablásai ihlettek. Az informátorok szerint a cég kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a lehető legkevésbé figurázza ki a különböző társadalmi csoportokat – hiszen ez a korábbi epizódokban nem így volt.

Azt gondolhatnánk, hogy a világ legsikeresebb franchise sorozatát kiadó cégnek ez nem egy logikus döntés, hiszen a játékaik egyik központi eleme az Egyesült Államok kifigurázása, amikben gengszterként öljük a civileket, és ahol a nők gyakorlatilag csak szexuális elemek. A Grand Theft Auto V ennek a tökéletes példája volt, kezdve a politikai iróniáktól a jobboldali rádióállomásokig. A Rockstar Games-nél dolgozók egy olyan munkahelyet láttak, ahol az emberek isznak, bulizni járnak és sztriptízbárokba mennek. Ez a cég volt az ékes példája a hosszú túlóráknak, a folyamatos feszültségnek és túlterheltségnek, hiszen sok fejlesztőnek hétvégi éjszakákon is az irodában kellett ülniük a számítógép előtt – mindezt azért, hogy az adott játék tervezett megjelenése ne csússzon.

Ez a stratégia meglehetősen sikeresnek bizonyult, hiszen a Grand Theft Auto V a világ egyik legsikeresebb játéka lett a maga 165 millió eladott példányával. Emellett nagy felháborodást is kiváltott, amikor 2018-ban több száz Rockstar Games dolgozó kitálalt a nagyközönségnek arról, hogy mi is folyik bent a négy fal között.

A Rockstar Games ezután megpróbált változtatni a dolgokon, mert szeretett volna egy kedvesebb, megbízhatóbb, kevésbé stresszes munkahellyé válni – mondta az a több, mint 20 dolgozó, aki még most is cégnél van vagy nemrég hagyta el azt. Az egyik alkalmazott például azt mondta, hogy a “srácok” igazi munkahellyé váltak. A Bloomberg próbált egy hivatalos nyilatkozatot is szerezni a Rockstar Games-től, de ők elutasították a válaszadást, nem kommentálták ezeket a híreket.

Vajon a kedvesebb, finomabb Rockstar Games is képes toplistás játékokat letenni az asztalra? Hiszen ezektől vált híressé és népszerűvé az egész cég, nem igaz? Néhány dolgozó szerint nem biztos, hogy sikerülni fog nekik. A cég hozzáállása ugyan pozitív, de a Grand Theft Auto sorozat következő részének fejlesztése nagyon lassan haladt – még a türelmes rajongók és a rég ott dolgozók szemében is.

Screenshot of two Bounty Hunters during a Bounty Hunter Mission.
Screenshot of two Bounty Hunters during a Bounty Hunter Mission.

A pandémia is megérkezett, emiatt újabb változtatásokra volt szükség, de a hatalmas csúszás annak is köszönhető volt, hogy implementálni kellett az új, pozitívabb és barátságosabb elveket és szabályokat – és újra kellett építeni a Design Department részleg túlóra rendszerét is, ami nem volt kis feladat, hiszen vissza kellett szorítani ezeket. Egyes alkalmazottak még mindig próbálják kitalálni, hogy ezzel az új kultúrával hogyan lehetne játékokat készíteni vagy éppen azon elmélkednek, hogy a mostani környezetben hogyan is nézhet ki egy Grand Theft Auto játék. Mindemellett számos Rockstar Games dolgozó rámutatott, hogy nem igazán lehet kifigurázni a mai Egyesül Államokat – hiszen a valóságban saját magukat figurázzák ki minden nap.

A cég új szemlélete és Dan Houser 2019-es távozása – aki az egész kreatív részleget vezette, és aki  az összes korábbi játéknál vezető szerepet töltött be – azt sugallja, hogy a Grand Theft Auto sorozat következő része nagyban el fog térni az elődjeitől.

Ez a cég egy olyan kultúrára épült, ahol heti hét napot dolgoznak az emberek – mondta Jamie King, a cég egyik alapítója, aki nyolc év után hagyta ott a hajót. Ő is tudta, hogy ez a felfogás hosszútávon tarthatatlan. Az olyan játékok, mint a Red Dead Redemption vagy a Max Payne 3, néhány dolgozót közel végkimerültségbe sodortak – hónapokon át tartó, napi 14 óra kemény munka hétköznap és hétvégén egyaránt. A dolgozók mentális egészsége romlott, a magánélet pedig csak távoli álomnak tűnt a szemükben – de sokaknak a házassága is teljesen tönkrement a fejlesztés miatt.

2018 októberében, nem sokkal a Red Dead Redemption 2 megjelenése előtt a cég egyik alapítója, Houser azt mondta, hogy a csapata többször is 100 órát dolgozott egy-egy héten, hogy elkészüljön a játék. Ez a megnyilvánulás – amit egyébként később visszavont – volt a hab a tortán rengeteg dolgozó számára.

Az elmúlt években hasonló panaszokat lehetett hallani szerte a videójáték iparban is. Az Activision Blizzard, a Riot Games és Ubisoft dolgozói is kritizálták munkáltatóikat a szexuális zaklatásoktól kezdve a túlórákig sok mindenért. Az Activison Blizzard ellen per is indult a kaliforniai bíróságon a szexuális zaklatások és a diszkrimináció miatt. Bár ezek a cégek mind felismerték a problémákat és elkezdték tervezgetni a változásokat, egyik munkáltató sem tett olyan drasztikus, pozitív irányú lépéseket a dolgozók érdekében, mint a Rockstar Games – több, az iparban dolgozó ember elmondása szerint.

A Rockstar Games-nél történt változások közé tartozik a tervek és határidők módosítása, a külsős dolgozók teljes munkaidős alkalmazottakká alakítása és az olyan vezetők eltávolítása a cégből, akikkel nehéz volt együtt dolgozni. A pandémia kezdete után a dolgozók egészségügyi csomagot, szövetmaszkot és egyéb bónuszokat is kaptak. George Floyd halála után a Rockstar Games pénzt adományozott a Black Lives Matter-nek, az alkalmazottak pedig új egészségügyi juttatásokban részesültek. Elindítottak egy új rendszert is, ami a “flexitime” névre hallgat – ennek a lényege az, hogy a dolgozók minden egyes túlóráért cserébe azonnali pihenőt kapnak. Az elmúlt négy évben a vezetőség garantálta, hogy a Grand Theft Auto sorozat következő epizódja nem fog hatalmas túlórákat igényelni – annak ellenére, hogy ez a játék a világ leginkább várt szórakoztatóipari terméke a játékosok és a befektetők szemében egyaránt.

Ezek fényében a játék körüli tervekben is életbe lépett elég sok változás. Az eredeti tervek szerint a játék, ami a Project Americas kódnévre hallgatott, hatalmasabb lett volna, mint bármelyik korábbi Grand Theft Auto cím. A korai tervek szerint hatalmas területek készültek volna el Észak-Amerikától egészen Dél-Amerikáig – mondták a terveket ismerő források. A cégnek viszont módosítani kellett ezeken az ambícióin, így leszűkítették a bejárható területet Vice City-re és annak környezetére.

A Rockstar Games mostani terve az, hogy megjelenés után folyamatosan frissítik és bővítik a térképet és rendszeresen új küldetéseket és városokat adnak hozzá a játékhoz. A vezetőség így bízik abban, hogy a kiadás előtti időkben sem lesz túl nagy a nyomás a dolgozókon és a fejlesztőkön. Természetesen a bejárható terület így is hatalmas lesz, és az információk szerint több bejárható terület és ingatlan (Interior) lesz a játékban, mint bármelyik korábbi címben valaha.

A túlóra elkerülése érdekében a Rockstar Games új producereket is felvett, hogy jobban nyomon tudják követni a határidőket és a terveket – a fejlesztők szerint ez egy nagyon pozitív dolog. Mindemellett van néhány alkalmazott, aki elveszik a kommunikációban, hiszen rengeteg embertől kapják az utasításokat, amik többször is módosulnak, így nem lehet tudni, hogy mi a végső feladat.

A Rockstar Games új vezetési struktúrát vezetett be a korábbi Design Director, Imran Sarwar távozása után, akit számos dolgozó azzal vádolt, hogy zaklatta és verbálisan bántalmazta őket. Az ő pozícióját három másik igazgató töltötte be, így sokak szemében a “két dudás nem fér meg egy csárdában” elv kezdett érvényesülni. A fejlesztők sokszor eltérő utasításokat kaptak a három vezetőtől, akik nem egyeztettek egymással, így kezdett kialakulni egy kisebb káosz. A Grand Theft Auto sorozat következő részében a játék alapelemei, mint például a harcrendszer is átesik némi változáson annak ellenére, hogy azt gondolták, az biztosan marad régi – mondta több dolgozó is. A Bloomberg megkeresésére Sarwar nem reagált.

A piacot elemzők szerint a Grand Theft Auto sorozat várva várt következő epizódja a Take-Two Interactive 2024-es pénzügyi évében kaphat helyet, ami 2023 áprilisától 2024 márciusáig tart. A játék fejlesztése egyébként már 2014-ben elkezdődött, noha csak kezdeti szakaszban járt sokáig. Az interjú során megkérdezettek egyike sem tudott pontos megjelenési dátumot mondani, hiszen azt maga a Rockstar Games sem tűzte még ki, de mindannyian úgy gondolják, hogy legalább két évet várni kell még az új részre. Az év elején a Rockstar North stúdióból távozott néhány Designer, akiknek elegük lett abból, hogy borzasztóan lassan és aprólékosan halad a fejlesztés.

Mások viszont azt mondják, hogy szívesen dolgoznak egy olyan helyen, ahol nem túl nagy a nyomás az új játék kiadása miatt. A 2013-ban megjelent Grand Theft Auto, és a hozzá tartozó Grand Theft Auto Online hatalmas pénzügyi siker volt a Rockstar Games-nek. Éppen ezért a cégnek elegendő ideje van arra, hogy dolgozzon a következő epizódon. És amint egy alkalmazott megjegyezte, a Rockstar Games új struktúrája lehetővé teszi, hogy könnyebben találjanak új fejlesztőket és dolgozókat, akik így szívesebben dolgoznak náluk – ezt pedig a játékosok is biztosan megérzik majd.

Ez a cikk a Bloomberg által készített interjú magyar változata. Az eredeti, angol nyelvű cikket ide kattintva tekintheted meg.


Kiemelt hírek

Keresés

HRC News

Játékok

Hungarian Rockstar Club

Please note that we are not affiliated with Rockstar Games and our channels are fan-created. 'Grand Theft Auto', 'GTA', 'Red Dead Redemption' and 'Red Dead' are trademarks and properties of Take-Two Interactive Software, Inc. Huroc.com is an unofficial site and is not produced or maintained by Rockstar Games, Inc. or Take-Two Interactive Software, Inc. The aim of the shared contents is only to inform our visitors about the latest news as we are not given the official rights. We believe in fair use of copyrighted materials.